Ugljan

Ostrov Ugljan se nachází u Zadaru. Vnitrozemí ostrova je hornaté. Se sousedním ostrovem Pašman je spojen mostem přes průplav Ždrelac. Ugljan patří k nejhustěji osídleným ostrovem na Jadranu. Žije na něm 7600 obyvatel. Na ostrově se ve velkém množství pěstují olivovníky, též fíkovníky a vinná réva. Kromě zemědělství je pro ostrov důležitý i rybolov. Hlavní obcí je Kali, která je považována za jedno z nejdůležitějších center rybolovu na Jadranu. Východní část ostrova Ugljan je nižší a členitější a proto zde leží všechny sídla ostrova: Ugljan, Lukoran, Sutomišćica, Poljana, Preko, Kali, Kukljica.

Panoramatu ostrova Ugljan dominuje pevnost sv. Michala (Tvrdjava Sv. Mihovil), kterou vybudovali Benátčané v 13. stol. jako opevněnou pevnost na místě benediktinského kláštera. Jen 80 metrů od Preka leží malebný ostrůvek Galovac (také nazývaný Skolj), na kterém se nachází františkánský klášter hlaholášů z 15.stol. Ostrůvek Osljak leží o trochu dále, nachází se na něm vzácný starochorvatský kostelík z 10. stol. a zbytky zchátralých větrných mlýnů ze 17. století.

Dnes je Ugljan považován za jedno z předměstí Zadaru a spojení s ním zajišťují trajekty a lodě z Preka a také ze sousedního ostrova Pašman z Tkonu do Biogradu na moru. Zajímavostí je, že obyvatelé ostrova mluví velmi zvláštním a samotnými Chorvaty těžko srozumitelným dialektem.

Vyberte si ze široké nabídky ubytování na chorvatském ostrově Ugljan. Přečtěte si kompletní informace, hodnocení klientů a zobrazte fotogalerie.

      Ubytovanie v Chorvátsku 2023Urlaub Kroatien Geniessen 2023   Urlaub Kroatien Geniessen 2023   Apartmaji Na Hrvaškem 2023   Zájezdy k mořiChaty na pronájemChaty na prenájomZľavové kupóny