Pag

Ostrov Pag je pátý největší ostrov na Jadranu. V současnosti na něm žije asi 8000 obyvatel (patří k ostrovům s nejmenší hustotou obyvatelstva). Na jihozápadě je nízký, na severovýchodě vysoký a strmý. Zejména tato strana je vystaven obávanému chladnému nárazovému větru – bóře. Větší část ostrova je holá a kamenitá.

Už od starověku se z Pagu vyváží sůl a ta byla zdrojem blahobytu ostrova. Získávala se z rozsáhlých mělkých jezer, ale tento prastarý způsob v podstatě zanikl, dnes se sůl vyrábí umělým zahříváním mořské vody a její odpařováním. Výroba soli na ostrově Pag představuje 2/3 celkové chorvatské produkce (1000 tun ročně).

Pag byl kdysi osídlen ilyrským kmenem Liburnů, kteří byli zdatnými mořeplavci a staviteli lodí, po kterých zůstaly pozůstatky jejich opevněných sídel a nekropolí. Na začátku 4. století n.l. za Římanů došlo na ostrově k obrovskému zemětřesení, při kterém se do moře propadlo celé město Cissa, stojící přibližně na místě dnešní osady Caska, jehož zbytky jsou viditelné na dně moře. Od konce 7. století. se na ostrově začali usazovat slovanské kmeny. Od 15. do 19. století ovládali Pag Benátčané, pak přes 100 let tam vládli Habsburkové.

Největší obcí a administrativním střediskem ostrova je město Pag, z dalších mají svůj význam Novalja, Lun, Šimuni, Kolan, Dinjiška. Ostrov Pag bývá cílem turistů, kteří dávají přednost jednoduššímu, levnějšímu a klidnějšímu pobytu, čistému moři a nehledají příliš hlučné společenské zábavy a intenzivní noční život. Výjimkou je pláž Zrće, která je známým centrem zábavy (plážové kluby, diskotéky, zábavní programy, animace, soutěže), no další zábavné a společenské možnosti jsou iv městečku Pag a v Novaliji.

Vyberte si ze široké nabídky ubytování na chorvatském ostrově Pag. Přečtěte si kompletní informace, hodnocení klientů a zobrazte fotogalerie.

      Ubytovanie v Chorvátsku 2023Urlaub Kroatien Geniessen 2023   Urlaub Kroatien Geniessen 2023   Apartmaji Na Hrvaškem 2023   Zájezdy k mořiChaty na pronájemChaty na prenájomZľavové kupóny