Brač

Ostrov Brač je třetí největší v celém jadranském souostroví. Na severu se sváží pozvolna k moři, na jihu naopak velmi strmě. Pokud si chcete užít pěkný výhled, navštivte nejvyšší místo ostrova Vidovu Goru (780 m.n.m.). Brač je typický vápencový ostrov s převážně kamenitým terénem, ​​lesy pokrývají téměř 25% povrchu ostrova. Ostrov je závislý na zásobování vodou podmořským potrubím z pevniny. Na většině ostrova jsou krásné pláže s drobnými kamínky a pískem. Největší atrakcí je pláž Zlatni rat, která mění svůj tvar podle větru a mořských proudů a je považována za nejkrásnější pláž na Jadranu. Na ostrově se pěstují olivovníky, vinná réva, višně, mandlovníky. Rozšířený je také chov ovcí a rybolov včetně zpracování ryb. Také se těží kámen.

Obce a osady si zachovaly do značné míry neporušený typický dalmatský ráz. Brač je přitažlivý i pro své četné stavitelské památky: ilyrské (kyklopské) hradby, opevněné sídliště zvané gradiny, nízké domy kruhového půdorysu z místního lomového kamene zvané bunja. Po Římanech tu zůstaly četné sarkofágy, dvě mauzolea a zbytky dalších staveb. Starokřesťanského epochu reprezentují pozůstatky svatyň, starochorvatské období starobylé kostelíky. K nejpřitažlivějším památkám patří skalní klášter Blaca.

Podle oficiálních statistik žije na ostrově Brač více než 14 000 obyvatel, správním střediskem je Supetar, významnou roli mají i Pučišća, Nerežišća, Selce. Nejznámější letoviska jsou Supetar a Bol, další jsou Sutivan, Milna, Splitska, Postira, Pučišća, Povlja. Hlavní předností Brače jsou krásné pláže, hojnost středomořského rostlinstva v oblasti letovisek a hotelů, moderní hotely, apartmány, soukromé domky a vily. Ve větších střediscích je kvalitní nabídka sportovních možností a to zejména v letovisku Bol – windsurfing, jachting, potápění. Brač má trajektové spojení se Splitem ze Supetaru a mezinárodní letiště využívané zejména v sezóně, především pro charterové lety.

Vyberte si ubytování na chorvatském ostrově Brač s nejkrásnější pláží na Jadranu Zlatni rat, která mění svůj tvar podle větru a mořských proudů.

      Ubytovanie v Chorvátsku 2023Urlaub Kroatien Geniessen 2023   Urlaub Kroatien Geniessen 2023   Apartmaji Na Hrvaškem 2023   Zájezdy k mořiChaty na pronájemChaty na prenájomZľavové kupóny